טיפול בחרדה בשיטת ניאו-הומנולוגיה

מהי חרדה?

קשה וכמעט בלתי אפשרי לחיות בתחושת חוסר אונים מול מצב אי שקט, מתח ודאגה רבה מפני איום וסכנה ממשיים או דמיוניים. כמובן שיש משהו שגורם חיצוני או פנימי לתחושות החרדה הזאת , אך הגירוי הזה לא תמיד ברור וידוע לנו.

לתחושות חרדה ופחד קיימים תסמינים גופניים דומים, ההבדל ביניהם הוא בגירוי היוצר אותם – תחושת פחד עולה מול גירוי ספציפי שנתפס כמאיים, בעוד חרדה היא רגש שלילי מעורפל שלא נראה קשור לגירוי חיצוני מסוים. הבדל נוסף הוא בעיתוי הגירוי ברצף הזמן – פחד עולה לרוב מול גירוי שנתפס מאיים מיידית, בעוד חרדה עולה מול גירוי פנימי או חיצוני שלעתים קרובות נתפס כמהווה סכנה עתידית הצפויה להתרחש. בנוסף, הפחד מקושר יותר להתנהגויות אקטיביות ספציפיות שלתגובת הילחם או ברח, בעוד חרדה היא תוצאה של סכנה שנתפסת כבלתי ניתנת לשליטה או שלא ניתן להימנע ממנה.

תחושת חרדה במידה מסוימת, היא תגובה נורמאלית למצב של לחץ, ולמעשה היא הכרחית להישרדות. אבל כאשר היא לא מודעת ולא ניתנת לשליטה נוצרת בעיה רצינית וברמות גבוהות של חרדה, היא עלולה להתפתח לכדי הפרעת חרדה.

טיפול ניאו-הומנולוגי בחרדה

תוך כדי טיפול ניאו-הומנולוגי אני מזהה את דפוסי ההתנהגות והחשיבה של המטופל דבר המאפשר לנו לבדוק להבין האם הטריגר לחרדה הינו מודע – קרה משהו שניתן לעלות עליו ולהבין את השפעתו תוך כדי טיפול או לא מודע – זיכרון שלא ניתן לעלות עליו בשיחה רגילה וגם לא בטיפול מתמשך.

אחד הכלים שמשתמשים בו בטיפול ניאופסיכולוגי הוא רגריישן (חזרה לזכונות עמוקים ולגלגולים קודמים), מה שמאפשר לנו להגיע לזיכרון הלא מודע ולנטרל את השפעתו הרגשית השלילית על חיי המטופל בצורה מהירה וממוקדת.

חשוב לציין, שתהליך זה מלווה בבניית שינויים בתפיסה של המטופל, שינוי הרגלי חשיבה, שינוי דפוסים ואיזון המערכת האנרגטית על ידי תרגול והבנת תהליכים שקורים בה, מה שעוזר לבנות התנהלות חדשה הגורמת לעקוף את ההתנהלות האוטומאטית אשר מפריעה למטופל ותוקעת אותו ומהמקום הזה, הוא יוצר התנהלות ומציאות חדשה, כפי שהוא רוצה שתהיה.

סוגי חרדה

קודם כל כולנו חרדים ממשהו. חרדה יכולה להיות די נורמאלית בחלק מהמקרים. היא גורמת לנו להיות טרודים בדברים אשר גורמים לנו להרגיש מוגנים ורחוקים מפגיעה. למשל, הרגשת תחושת חרדה בגלל שגיליתם שיש לכם תקלה ברכב, כנראה תחושת החרדה הביאה אתכם לכדי מעשה – לתקן את הרכב בהקדם האפשרי על מנת לשמור על חייכם.

הפרעות חרדה כלליות (GENERALIZED ANXIETY DISORDER)

דאגות מופרזות באה לידי ביטוי בסימפטומים כמו מתח, בחילה, עייפות, כאב ראש וכו’. דרגת החרדה תמיד עולה ואף יכולה לגרום לתנועות פיזיות לא נעימות.

פוביות (SIMPLE PHOBIA)

פחד לא רצוני למשל פחד מטיסות, כלבים, מעליות, ציפורים, נהיגה ועוד.

פאניקה (PANIC DISORDER)

התקף פאניקה, בהלה פתאומית, אשר נמשכת בין 30 ל- 90 דקות: חרדה אשר גורמתת לאדם להימנע מפעולות אופייניות כמו: נהיגה, טיול בקניון, לעמוד מול כיתה, לצאת החוצה לאוויר וכו’

הימנעות כזאת נקראת אָגוֹרָפוֹבְּיָה. חלק מהמומחים מאמינים שאגורפוביה לעולם לא מגיעה לבד ותמיד מעידה על הפרעות פאניקה.

פוסט טראומה (POST TRAUMATIC STRESS DISORDER)

מצוקה אמוציונאלית או שקשורה לחוויות חיים מאיימות. לדוגמה: תגובות רגשיות מתמשכות לאונס, לתאונת דרכים, לשרפה, להטרדה מינית ועוד.

הפרעה טורדנית-כפייתית ( ( OBSESSIVE COMPULSIVE DISORDER (OCD))

חרדה הקשורה למחשבות לא רצוניות (של חילול הקודש, מיניות, אלימות ועוד).

חרדה הקשורה להתנהגות כפייתית לעשות דברים שוב ושוב (לכבס, לבדוק דברים, לרחוץ ידיים, טקסים ריטואלים חסרי משמעות וכדומה), פחד שמשהו רע יקרה אם לא תבצע את מה שהדחף שלך אומר לך.

פוביה חברתית (SOCIAL PHOBIA)

למשל: חרדה שמישהו עוקב אחריך בזמן בילוי במסעדה.

פחד במה, פחד לעמוד מול קהל בסיטואציות שכיחות כמו בעבדה, לימודים(אפילו של יותר מ- 2 אנשים וכו’).

שתפו...

קטגוריות
תגובה אחת
0 פינגים וטרקבקים

כתיבת תגובה