22 דברים שמומלץ להתחיל לעשות לעצמך

המאמר הקודם שלי “20 דברים שחשוב להפסיק לעשות לעצמך” התקבל היטב על ידי רוב הקוראים שלי, אבל כמה מהם הציעו לבצע את זה עם רשימה של דברים שכדי להתחיל לעשות. במילותיה של אחת הקוראות האדוקות שלי, מיכל , “אני מבינה עכשיו טוב מה אני צריכה להפסיק לעשות, ואני מעדיפה להבין טוב יותר את העקרונות של מה שאני צריכה להתחיל לעשות. משהו חיובי, משהו “כן” לעשות”.

והאמת שהיא צודקת. הרבה פעמים אנחנו יודעים מה אנחנו צריכים להפסיק לעשות כל כך טוב שאנחנו מתחילים ללמד אחרים. למשל: תפסיק לאכול הרבה, תפסיק להתלונן וכו’… אך לא תמיד באמת ברור מה “כן” לעשות. וכיוון שמירב המאמץ שאני משקיעה הינו בללמד אנשים לשנות פוקוס על מה “כן” קורה טוב בחייהם ומה “כן” צריך לעשות אחרת שיאפשר לצאת מהמקום הקיים ממנו אינם מרוצים, אני מעדיפה לגמרי, להציג בפניכם רשימה “מטלות” שכולם יכולים להתחיל לעשות כבר היום וליישם בחיי היום יום שלכם.

אז הפוסט הקודם יצא בכוונה לקראת סוף השנה על מנת שנשאיר בה את השליליות, הביקורתיות, חוסר היכולת וכל הדברים שאנו רוצים להפסיק לעשות, על מנת שנוכל להתחיל את השנה החדשה עם פוקוס על דברים חיוביים, טובים, ממלאים ומאפשרים צמיחה.
אז ישבתי עם המאמר המקורי שלי ויצרתי רשימה חדשה של 22 דברים שמומלץ להתחיל לעשות השנה.

הנה היא, הרשימה החיובית של “המטלות” לשנה הקרובה:

1. להתחיל לבלות יותר זמן עם האנשים הנכונים לכם – אלה הם האנשים שאתם נהנים בחברתם, שאוהבים ומעריכים אתכם ושיעודדו אתכם לשפר את חיי בדרכים בריאות ומרגשות. אלו הם גם האנשים שגורמים לכם להרגיש יותר טוב בחיים ולא רק נותנים חיבוק ואוזן קשבת, אלא יודעים לחבק ומקבלים את מי שאתם רוצים להיות, ללא תנאי.

2. להתחיל להתמודד עם הבעיות שלכם – זה לא הבעיות שלכם שמגדירות אתכם, אלא איך שאתם מתמודדים איתן, מגיבים אליהן ומתאוששים מהן. בעיות לא ייעלמו, אלא אם תנקטו בפעולות לפתור אותן. הכי חשוב זה שתעשו כל מה שאתם יכולים, כאשר אתם יכולים לעשות זאת ותכירו במה שעשיתם. זה הכול העניין של לקחת צעדים קטנטנים של תינוק בכיוון הנכון, סנטימטר אחר סנטימטר. תספרו את סנטימטרים האלה, הם מוסיפים עוד מטר ועוד מטר ומגיעים גם לקילומטר בטווח הארוך.

3. להתחיל להיות כנים עם עצמכם – להיות כנים לגבי מה נכון, כמו גם מה שצריך להיות שונה. להיות כנים לגבי מה שאתם רוצים להשיג וגם לגבי מי שאתם רוצים להיות. תהיו כנים עם כל היבט של החיים שלכם – תמיד. מכיוון שאתם האדם היחיד איתו אתם נמצאים 24 שעות ביממה, במשך 365 ימים בשנה ואתם האדם שמכיר את עצמכם הכי טוב בעולם ויכולים לסמוך על עצמכם לנצח. חפשו את הנשמה שלכם, את האמת, כך שבאמת תגלו מי אתם. ברגע שתעשו זאת, תהיה לכם הבנה טובה יותר של היכן אתם נמצאים עכשיו ואיך הגעתם לכאן, ואתם תהיו מצוידים טוב יותר בכלים על מנת שתוכלו לזהות להיכן אתם רוצים ללכת וכיצד להגיע לשם.

4. להתחיל לשים את האושר שלכם בראש סדר העדיפויות – הצרכים שלכם חשובים באמת. אם אתם לא מעריכים את עצמכם, דואגים לעצמכם, מגנים על עצמכם, אתם מחבלים בעצמכם. זיכרו, אפשרי לדאוג לצרכים שלכם בזמן טיפול בסובבים אתכם. וברגע שהצרכים שלכם יטופלו, סביר להניח שתהיו מסוגלים לעזור למי שזקוק לכם מאוד הרבה יותר טוב.

5. להתחיל להיות אתם עצמכם, בכנות ובגאווה – לנסות להיות מישהו אחר זה פשוט לבזבז את היופי והמיוחדות של האדם שאתם. תהיו עצמכם. תקבלו את הפרט הזה בתוככם שיש לו רעיונות, נקודות חוזק, איכויות ויופי כמו שאין לאף אחד אחר. תהיו האדם שאתם מכירים בתוככם ורוצים להיות – הגרסה הטובה ביותר שלכם – בתנאים שלכם. מעל לכל, תהיו נאמנים לעצמכם, ואם הלב שלכם לא שם, אל תהיו שם.

6. להתחיל לשים לב לכאן ועכשיו ולחיות בהווה – אני יודעת שהמשפט הזה די נדוש. אך ישנה חשיבות מאוד גדולה לרגע זה. הרגע הזה הוא נס. נכון לעכשיו, הוא הרגע היחיד הוודאי שיש לכם. נכון לעכשיו הרגע הזה הוא החיים. אז תפסיקו לחשוב על איך דברים יראו בעתיד. תפסיקו להתעכב על מה עשיתם או מה שלא קרה בעבר. תלמדו להיות ב’כאן ועכשיו’ ולחוות את החיים כשהם קורים. בידקו עם עצמכם מה אתם יכולים לעשות – כבר עכשיו – כדי לשפר אותם עוד יותר.

7. להתחיל להעריך את הלקח ואת הלמידה מהטעויות שלכם – לטעות זה בסדר. טעויות הן אבני הדרך של התקדמות. אם אתם לא טועים מעת לעת, לא תשתדלו יותר ולא תלמדו. קחו סיכונים, תמעדו, תיפלו ואז תקומו ותנסו שוב. תעריכו את זה שאתם דוחפים את עצמכם, תמיד תצמחו ותשתפרו. אנו מזהים הישגים משמעותיים כמעט תמיד רק בסוף דרך ארוכה של כישלונות. אחד הדברים (“הטעויות”) שאתם מפחדים מהם הכי הרבה יכול להיות הגשר להישג הגדול ביותר שלכם.

8. להתחיל להיות יותר מנומסים לעצמכם – אם היה לכם חבר שהיה מדבר איתכם באותו אופן שאתם לפעמים מדברים לעצמכם, כמה זמן הייתם נשארים חברים שלו? הדרך בה אתם מתייחסים לעצמכם קובעת את הסטנדרט עבור אחרים. אתם חייבים לקבל ולאהוב את מי שאתם או שאף אחד אחר לא יעשה זאת.

9. להתחיל ליהנות מהדברים שכבר יש לכם – הבעיה עם רבים מאיתנו היא שאנחנו חושבים שאנחנו נהיה מאושרים כאשר נגיע לרמה מסוימת בחיים – ברמה שאנו רואים את האחרים פועלים, ברמה שאנחנו רואים שאחרים נמצאים בה – הבוס שלנו עם המשרד היפה שלו, חבר של חבר שבבעלותו אחוזה על חוף הים וכו’, למרבה הצער, לפעמים זה לוקח קצת זמן לפני שמגיעים לשם, וכנגיע לשם כנראה שכבר נקבע לעצמנו יעד חדש בראש ואז נמצא את עצמנו משקיעים כל החיים שלנו במשהו חדש מבלי להספיק ליהנות מהדברים שכבר יש לנו עכשיו. אז קחו רגע של שקט כל בוקר בדיוק כשאתם מתעוררים ותעריכו היכן אתם נמצאים כבר עכשיו ואת מה שכבר יש לכם.

10. להתחיל ליצור את האושר שלכם – אם אתם מחכים למישהו אחר שיעשה אתכם מאושרים, אתם מפסידים. כך תבזבזו את רוב החיים שלכם בלחכות, וגם אם תמצאו מישהו כזה תהיו לגמרי תלויים בו לאושר שלכם. חייכו, כי אתם יכולים ליצור אותו בעצמכם. בחרו להיות מאושרים. היו השינוי שאתם רוצים לראות בעולם – מאושרים עם מי שאתם עכשיו. תנו לעצמכם השראה חיובית למסע שלכם לקראת מחר. הרבה יותר קל למצוא את האושר כשאתם מחליטים לחפש אותו. אם תחפשו את האושר בכל רגע, מצב והזדמנות בו אתם נמצאים היום, אתם תמצאו אותו שם בסופו של דבר. אבל אם אתם כל הזמן מחפשים משהו אחר, לרוע המזל, תמצאו גם את זה. זיכרו! אחת היכולות המדהימות של המוח היא למצוא את הדבר שעליו אנחנו שמים את הפוקוס.

11. להתחיל לתת לרעיונות ולחלומות שלכם סיכוי – בחיי, לעיתים נדירות זה עניין של לקבל הזדמנויות, אני מדברת על ליצור הזדמנויות ולקחת סיכון. עם כל הפחד שבזה. לעולם לא תהיו ב- 100% בטוחים שזה יעבוד, אבל אתם תמיד יכולים להיות בטוחים ב- 100% שאם לא תעשו שום דבר – כלום לא יקרה. רוב הזמן אתם רק צריכים ללכת על זה! ואז יש לכם לפחות 50% סיכוי שמשהו אחר יקרה. ולא משנה מה תהייה התוצאה, הרי זה תמיד מסתיים בדיוק כמו שזה היה צריך להיות. או שאתם מצליחים או שאתם לומדים משהו. Win-Win.

12. להתחיל להאמין שאתם מוכנים לצעד הבא – אתם מוכנים! תחשבו על זה. יש לכם את כל מה שאתם צריכים בכדי שכבר עכשיו תוכלו לעשות את הצעד קטן והמציאותי הבא, קדימה. אז תאמצו את ההזדמנויות שצצות בדרך שלכם, ותקבלו את האתגרים – הם מתנות שיעזרו לכם לגדול.

13. להתחיל לתת לאנשים חדשים סיכוי להכיר אתכם – זה נשמע קשה, אבל אתם לא יכולים לשמור על כל חבר שאי פעם הכרתם. אנשים וסדרי עדיפויות משתנים. חלק ממערכות היחסים שלנו פשוט דועכות בעוד שאחרות גדלות. תעריכו את האפשרות של יחסים חדשים, וגם קבלו את האפשרות לשחרר את הישנים שכבר לא עובדים לכם. סימכו על שיקול דעתכם ואמצו קשרים חדשים בידיעה שאתם נכנסים לטריטוריה לא מוכרת. תהיו מוכנים ללמוד, תהיו מוכנים לאתגרים חדשים, ותהיו מוכנים לפגוש מישהו שיכול פשוט לשנות את החיים שלכם לנצח.

14. להתחיל להתחרות כנגד גרסה מוקדמת יותר של עצמכם – תהיו השראה לאחרים, תעריכו אחרים, תלמדו מאחרים, אבל דעו שלהתחרות נגדם זה בזבוז זמן. אתם נמצאים בתחרות עם אדם אחד ואדם אחד בלבד – עם עצמכם. אתם מתחרים בכדי להיות הכי טובים שאתם יכולים להיות. המטרה שלכם היא לשבור את השיאים האישיים שלכם.

15. להתחיל לסלוח לעצמכם ולאחרים – כולנו נפגענו מהחלטות כאלה ואחרות שלנו וגם של אנשים אחרים. ובעוד שהכאב של חוויות אלה הוא נורמאלי, לפעמים הוא מתעכב יותר מדי זמן. אנו חיים מחדש את הכאב שוב ושוב ומתקשים להרפות. סליחה היא התרופה. זה לא אומר שאתם מוחקים את העבר או שוכחים את מה שקרה. זה אומר שאתם מרפים מהטינה ומהכאב, ובמקום זאת בוחרים ללמוד מהאירוע ולהמשיך הלאה עם החיים שלכם.

16. להתחיל לשים לב ליופי שיש ברגעים הקטנים – במקום לחכות לדברים הגדולים – נישואין, ילדים, קידום גדול, זכייה בלוטו – תמצאו את האושר בדברים הקטנים שקורים כל יום. דברים קטנים כמו לשתות כוס קפה בשעות הבוקר המוקדמות והשקטות או להרגיש את הטעם הטעים ואת הריח של ארוחה ביתית, או ההנאה של לשתף במשהו שנהניתם ממנו עם מישהו אחר, או הליכה יד ביד עם בן זוגכם. כאשר מבחינים בהנאות הקטנות האלה על בסיס יום יומי עושים הבדל גדול באיכות החיים.

17. להתחיל לקבל דברים כאשר הם גם פחות ממושלמים – זיכרו, “מושלם” הוא אויבו של ה”טוב” וה”מצוין”. אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור אנשים שרוצים לשפר את עצמם ולשפר את העולם הוא ללמוד לקבל את הדברים כפי שהם. לפעמים עדיף לקבל ולהעריך את העולם כפי שהוא, ואת האנשים כמו שהם, ולא לנסות להתאים את הכול ואת כולם לאידיאל הבלתי אפשרי שלכם. לא, אתם לא צריכים להסכים עם חיים של בינוניות, אך חשוב מאוד ללמוד לקבל את הדברים באהבה ולהעריך אותם כאשר הם גם פחות ממושלמים.

18. להתחיל לעבוד לקראת המטרות שלכם בכל יום ויום – זיכרו, גם מסע מסביב לעולם מתחיל בצעד אחד – מה שלא קורה כשאתם רק יושבים וחולמים. התחילו בצעדים קטנים והגיוניים כל יום בכדי לגרום לזה לקרות. צאו לשם ועשו משהו! ככל שתעבדו יותר קשה – כך תהפכו לברי מזל יותר. בעוד רבים מאיתנו מחליטים בשלב כלשהו במהלך חיינו שאנחנו רוצים להתחיל לנוע לכיוון המטרות שלנו, רק הנבונים מאיתנו באמת עובדים על זה. וכשאני אומרת ‘עובדים על זה’, אני מתכוונת מקדשים את עצמם באופן עקבי לתוצאה הסופית.

19. להתחיל לקחת אחריות מלאה על חייכם – קחו בעלות על הבחירות ועל הטעויות שלכם, וההיו מוכנים לנקוט את הצעדים הדרושים בכדי לשפר אותם. או שאתם לוקחים אחריות על החיים שלכם או שמישהו אחר עושה זאת עבורכם. וכשהם עושים זאת, תוכלו להיות עבדים לרעיונות ולחלומות שלהם במקום להיות חלוצים לחלומות ולרעיונות שלכם. אתם היחידים שיכולים לשלוט ישירות על התוצאה של החיים שלכם. נכון, זה לא תמיד יהיה קל. לכל אדם יש ערימה של מכשולים לפניו. אבל אתם חייבים לקחת אחריות על המצב שלכם ולהתגבר על המכשולים הללו.

20. להתחיל להתרכז בדברים שאתם יכולים לשלוט בהם – אתם לא יכול לשנות את הכול , אבל אתם תמיד יכולים לשנות משהו. לבזבז את הזמן, את הכישרון ואת האנרגיה הרגשית שלכם על דברים שהם מעבר לשליטתכם הוא מתכון מצוין לתסכול, אומללות וקיפאון. השקיעו את האנרגיה שלכם בדברים שאתם יכולים לשלוט עליהם, והתחילו לפעול בכיוון כבר עכשיו.

21. להתחיל להתמקד באפשרות של תוצאות חיוביות – המיינד שלנו חייב להאמין שהוא יכול לעשות משהו לפני שאנחנו מתחלים לעשות את זה בפועל. הדרך להתגבר על מחשבות שליליות ורגשות הרסניים היא לפתח רגשות מנוגדים, חיוביים, כי הם חזקים יותר ויודעים לגדול ולהצמיח דברים טובים. הקשיבו לדיבור העצמי שלכם ותחליפו את המחשבות השליליות במחשבות חיוביות ריאליות. לא משנה איך המצב נראה, תתמקדו במה שאתם רוצים שיקרה, ואז קחו את הצעד החיובי הבא קדימה. לא, אתם לא יכולים לשלוט בכל דבר שקורה לכם, אבל אתם יכולים לשלוט באיך שאתם מגיבים לדברים. יש בחיים שלנו גם היבטים חיוביים וגם שליליים – האושר וההצלחה שלכם בטווח הארוך תלויים במידה רבה בהיבטים שאתם בוחרים להתמקד בהם.

22. להתחיל לשים לב כמה עשירים אתם עכשיו – הנרי דייוויד תורו אמר פעם, “עושר הוא היכולת לחוות את החיים במלואם”. גם בזמנים קשים, תמיד חשוב לשמור על דברים בפרופורציה. אתם לא הלכתם לישון רעבים בלילה האחרון. אתם לא הלכתם לישון בחוץ. הייתה לכם בחירה איזה בגדים ללבוש הבוקר. אתם בקושי הזעתם היום. אתם לא ביליתם דקה בפחד. יש לכם גישה למי שתייה נקיים. יש לכם גישה לטיפול רפואי. יש לכם גישה לאינטרנט. אתם יכולים לקרוא. יש שיאמרו שאתם עשירים מאוד, אז זיכרו להיות אסירי תודה על כל הדברים שיש לכם.

ואם הגעתם לנקודה הזו, אני מזמינה אותכם קוראים נאמנים שלי להדפיס את הרשימה הזאת, לתלות אותה במקום בו ניתן לראות אותה בקלות ולבחור כבר עכשיו לפחות דבר אחד שתוכלו להתחיל לעשות מהיום על מנת לשפר את חייכם על ידי יצירת חוסן מנטאלי ורגשי  😉

אשמח אם תשתפו אותי, מה מהרשימה הזאת בחרתם להתחיל לשפר כבר עכשיו ואם יש רשימות נוספות שיכולות לעניין אתכם.

אז קדימה, לדרך!

שתפו...

קטגוריות
תגובה אחת
0 פינגים וטרקבקים

כתיבת תגובה