איך ליצור שינוי משמעותי בחיים ולהצליח?

הדברים שגונבים את האושר שלך

הרבה פעמים אני שמה לב שכאשר אנשים מגיעים להחלטה שהם רוצים לעשות שינוי משמעותי בחייהם הם מתחילים בשינוי ובשלב כזה או אחר הם מוותרים או נכשלים.
השינוי יכול להיות חיצוני: בקריירה, בתזונה, באורח החיים, בדרך החשיבה או ביחס לספורט או שהשינוי הוא בהתנהלות הפנימית: להפסיק להיפגע מכל דבר, לא להגיב בצורה מוגזמת, לא להתעצבן, לא להיכנס ללחץ, לא להיות חרדתיים או לא לוותר על הרצון מול הבעל / הילדים/ הקולגות / הסביבה כולה.

אני רואה אנשים שיוצאים לדרך ואז אחרי זמן לא ארוך חוזרים לנקודות ההתחלה ונשארים עם התסכול כשהם מספרים לעצמם סיפורים על חוסר היכולת שלהם להתמיד.

אין ספק שלעשות שינוי גדול מצריך המון אנרגיה, תשומת לב, יכולת להיות בשליטה תמידית על הרצונות, המחשבות והעשייה, לדעת לוותר על הרגלים ישנים – כל אלו הם דברים שלא פשוט כלל וכלל לעשות לאורך זמן. במיוחד כאשר מדובר בשינוי גדול מאוד.

חשוב להבין שכדי ששינוי יקרה ויחזיק מעמד לא מספיק רק להחליט שזה מה שהולך להיות, צריך לעשות פעולות קטנות שיגרמו לכם להרגיש שאתם מתקדמים בכיוון הנכון כל פעם, כי התחושה של ההתקדמות היא זאת שתאפשר לכם ליצור את השינוי לאורך הזמן.

לרוב זה בלתי אפשרי לעשות שינוי גדול בבת אחת ותהליך הניסיון של זה מאוד מלחיץ.

עם זאת, לעשות שינויים קטנים כל פעם, בהחלט אפשרי ובדרך כלל די קל.

למשל: אם אתם רוצים להתחיל לעשות פעילות ספורטיבית ובמשך שנים קשה לכם להתחייב ולעשות זאת 3 פעמים בשבוע כמו שממליצים – תתחילו מפעם בשבוע. תבדקו שאתם מסוגלים להמשיך כך לאורך הזמן ואז תוסיפו עוד פעם.

כמו כן, אם רוצים לעשות שינוי בהתנהלות, הרי ברור שלא ניתן להפוך להיות חסינים יותר ולא להגיב רגשית למה שקורה שם בחוץ מעכשיו לעכשיו, גם אם זה כבר ברור לכם שהתנהלות כזאת פוגעת בכם. לא ניתן להפסיק להתעצבן ממשהו שמפריע בין רגע או להפסיק להיפגע יותר, או להפוך להיות החלטי יותר. זהו תהליך ויש שלבים שצריך לעבור כדי שהוא יקרה.

בשלב הראשון – צריך להבין איך הדברים עובדים ומה זה עושה לך ברמה האנרגטית, מנטאלית, רגשית, נפשית ופיזית. בשלב השני – צריך להבין מה כן ניתן לעשות אחרת בצעדים קטנים ובשלב שלישי – להתחיל לתרגל כל פעם צעד קטן אחד לאורך זמן.

הדבר החשוב ביותר בהצלחת השינוי הוא חזרה שוב ושוב על שלושת השלבים וזאת בגלל שקודם כל חשוב למצוא דרך שהיא נכונה ונוחה לך ולהתאים את הצעדים לחייך כדי שתצליח להתמיד בהם. הרי אם משהו מוציא אותך יותר מדי רחוק מאזור הנוחות שלך, אם אינך מבין מה יוצא לך מלעשות שינוי כבר עכשיו או אם לא מצאת את הדרך בה נוח לך לעשות זאת – השינוי לא יהפוך לחלק מהחיים שלך.

חשוב להבין שיש פער גדול מאוד בין הבנה הגיונית של מה נכון לנו ומה חשוב לנו לבין היכולת לבצע זאת בפועל. זאת משום שעל מנת לבצע שינוי בפועל צריכה לקרות הפנמה רגשית ובשביל זה חשוב לחזור על אותה פעולה עד שהיא תהפוך להרגל. גם אם לפי המחקרים מספיק לחזור על פעולה אחת במשך חודש אחד בלבד כדי שתהפוך להרגל, הרי שרוב ההרגלים בחיינו נוצרו בעקבות זאת שחזרנו על אותה פעולה שוב ושוב ו… שוב במשך שנים. החזרתיות היא שהפכה את ההרגל לטבעי לנו ובאותה מידה היא יכולה להטביע בנו גם הרגל חדש.

כך שמה שעליכם לעשות הוא פשוט להתמקד בצעד אחד קטן בכל רגע נתון ולהתחיל עם הדבר שהכי קל לכם לעשות.
המטרה של התהליך הזה היא לאפשר לכם להיות מסופקים מההצלחות הקטנות על מנת ליצור את המוטיבציה להמשיך למעלה. בדרך הזאת השינוי אומנם נעשה לאט, אך על בטוח.

אז איזה דבר קטן אתם בוחרים לעשות כבר עכשיו?
דבר שניתן לעמוד בו לאורך זמן שאינו דורש מכם הרבה מאמץ ולא מכניס אתכם ללחץ?
רישמו את הדבר הזה כאן למטה וזה יהיה השלב ראשון בתנועה שלכם בכיוון בו אתם רוצים להתקדם.

שתפו...

קטגוריות
תגובה אחת
 1. דור

  היי שמי דור אני במשך הרבה מאוד שנים הייתה בי תשוקה למצוא חברה מה לא עשיתי ניסיתי ליזום שיחה עם ידידות ניסו לשדך לי בחורה כל וצעד וצעד שעשיתי פשוט נכשל פעם אחר פעם אני חייב לציין שאני על סף שבירה כבר התייאשתי מה את חושבת שעליי לעשות מחכה לתשובה דור.

  • שלום דור יקר,
   תודה לך על כך ששיתפת אותי בתחושותיך.
   בשביל שאוכל לענות בצורה מפוטרת אני צריכה להבין מה הם הדפוסים שלך ומה קורה לך בפנים,
   כלומר, איזה מחשבות עוברות בראש? מה מעסיק אותך? מה ציפיות שלך?
   מה אתה חושב על עצמך ועל אחרים? ועוד.

   לצערי אין טיפים מדוייקים בשלוף שאפשר לתת מבלי לקבל תשובות ברורות לשאלות אלה.
   הכול מתחיל קודם כל בפנים, בתוך הראש שלך, בתודעה שלך.

   אם אתה מתנהל מדפוס דחייה למשל, כל עוד תהייה לא במיטבך הוא יפעל תמיד.
   לכן על מנת שנוכל לעקוף את האוטומט שלך יש קודם כל להביא אותך למצב מיטבי.
   יש לשנות את ההגדרות שלך בתוכך בנוגע לעצמך, בנוגע לזוגיות ולא רק. יש לבדוק האם ישנם דברים
   בתת מודע שחוסמים אותך בנושא ועוד.

   מה שאני יכולה להמליץ לך, זה לא לאבד תקווה.
   זה שעד עכשיו לא הייתה לך זוגיות לא אומר שלא תהייה אחת כזאת בהמשך.
   לרוב מה שקורה בעולם שמחוצה לנו הוא השתקפות של מה שקורה לנו בפנים.
   אז תשתמש בהבנה הזאת על מנת לבדוק את מה שקורה לך בפנים ותעשה עבודה עצמית כדי לשנות את זה.
   לחזק את עצמך, לבנות בטחון עצמי. כי כל אלה לא קשורים ולא תלויים באנשים אחרים.

   ואם אתה לא מצליח לבד אני אשמח לעזור לך.

0 פינגים וטרקבקים

כתיבת תגובה