דיכאון , טיפול בדיכאון

כולנו מרגישים במהלך חיינו רגעים של עצבות, רגעים בהם אף אחד לא מבין אותנו, שאין לנו תקווה, ותחושת מועקה כאילו אין מוצא מהמצב שהגענו אליו. כולנו מרגישים, גם אם נתאמץ כמה שיותר להלחם בזה, בדיכאון אשר עוטף אותנו ולא נותן לנו מנוח. אך מהי אותה תחושה אשר אנחנו ממהרים להגדיר כדיכאון ? מה היא ההרגשה הזאת אשר חובקת אותנו ?

מהו הדיכאון ?

הדיכאון, כפי שאנו משתמשים בו כמונח יומיומי, הוא אותה התחושה הירודה שפתאום הכול נצבע בגוון כהה, כאילו ירד מסך שחור אשר מונע מאיתנו לראות את ההנאה בדברים היומיומיים אשר בכל הזדמנות אחרת היו ממלאים אותנו אושר רב ושמחה. תחושה זו של ריקנות לרוב משחררת אותנו לאחר כמה ימים ואיננה מוגדרת כבעיה נפשית או רפואית, אלא מצב טבעי של האדם אשר צריך לקבל בהבנה.
לעומת הרגשת אי-נחת זו, ישנם מקרים בהם הדיכאון איננו מרפה ודורש התערבות של מומחה לצורך הערכתו, הבנתו וריפויו.

בקליניקה אוכל לעזור לך, ללא חשש לפרטיותך, אחרי קבלת אבחון ובניית תוכנית טיפולית מתאימה.

הדיכאון הקליני – כיצד אדע אם אני בדיכאון ?

לדיכאון הקליני פנים רבות ולא נמצאת כיום הסכמה רחבה בין המומחים בדבר אופיו ושיטת הטיפול הרצויה לו. עם זאת, ישנם מספר קווי מתאר אשר עליהם מסכימים מרבית המטפלים, יהיו אלו פסיכולוגים, פסיכיאטרים או מטפלים אלטרנטיביים למינם. לדעת מומחים, קיים חשש לדיכאון קליני כאשר מתרחש אחד או יותר מן הסימפטומים הבאים:

א. הרגשת דכדוך ועצבות לאורך שבועיים רצופים ללא מנוחה.
ב. עצבנות יתר ותחושה של חוסר תקווה, חוסר רצון להתמודד ומוטיבציה כללית ירודה בביצוע תפקודים יומיומיים בסיסיים.
ג. דפוסי מחשבה רודפנים כגון אשמה, חוסר שייכות והרגשת ענישה הנכפת עלינו בעל כורחנו.
ד. שינוי דרסטי במצב הגופני אשר כולל עייפות (הגובלת, במקרים חריגים, בתשישות גמורה), אובדן רעב והפחתה ניכרת במשקל וחוסר עניין בהנאות גופניות ויחסי-מין

הגורמים לדיכאון – למה אני ?

בין 6-20 אחוזים מן האוכלוסייה המערבית סובלים לפחות פעם אחת בחייהם מדיכאון קליני אשר דורש טיפול על-ידי מומחה.
הדיכאון איננו ממוקד בקבוצה זו או אחרת באוכלוסייה ותוקף את שני המינים כאחד, כאשר שכיחותה של המחלה בקרב נשים גבוהה עד פי שניים משכיחותה בקרב גברים. אבל מהו הגורם לדיכאון ?
לדיכאון מרכיב גנטי וסביבתי חזק.
ככל מחלה, בני משפחות בהן ישנה היסטוריה של דיכאון הינם בקבוצת סיכון גבוהה יותר לחלות בדיכאון.

לחץ. מחקרים רבים מראים כי תקופות של לחץ בעבודה, בלימודים ובחיים הפרטיים בכלל נוטות לתרום להתפתחות דיכאון. טראומות נפשיות ופיזיות יכולות אף הן להביא למצב של דיכאון קליני.

עייפות. כמו לחץ, גם לעייפות כוח רב לגרום לדיכאון. במהלך השינה לגוף ניתנת הזדמנות פז לשקם את עצמו לאחר יום ארוך. אצל אנשים אשר סובלים מנדודי שינה לא קיימת אפשרות זו וירידה בשחרור ההורמונים בגוף תביא במצב זה לחוסר איזון-נפשי.

מצבים נפשיים. חרדה מוגזמת, אישיות פסימית (דיסטמיה), נטייה לשימוש בסמים ואלכוהול כולם מהווים סיכון רב להתפתחות דיכאון.
תזונה לקויה. כיום יותר ויותר ממצאים מראים כי התזונה המערבית, אשר מתבססת ברובה על אוכל מעובד ושומן, הינה גורם סיכון גבוה לדיכאון. במזון שאנו אוכלים מרכיבים רבים המשפיעים על תחושתנו הכללית והסתמכות יתר על מזון מהיר ומעובד יכולה לגרום לחוסר במרכיבים אלו ובמקרים קיצוניים לדיכאון.

דיכאון לאחר לידה

דיכאון לאחר לידה הוא תופעה ידועה המשפיעה על נשים רבות. תקופת ההריון והלידה, תינוק חדש, שינויים הורמונלים, עייפות, אחריות וכל שאר השלבים הכרוכים בהריון ובלידה יכולים להשפיע על האישה – ובמקרים חמורים מדובר בדיכאון שאחרי הלידה.

שיטות הטיפול – מה אני יכול לעשות ?

ישנן אינספור שיטות קיימות לטפל בדיכאון, מהטיפול העצמי אשר אדם יכול לעבור לבדו וכלה בתרופות וטיפולים רפואיים. הטיפול בדיכאון הוא פרטני ואין ההתמודדות של אדם דומה לזו של חברו.

פסיכותרפיה
משחר ייסודה מתמודדת הפסיכולוגיה עם בעיית הדיכאון. כיום קיימים מספר סוגים של טיפולים פסיכותרפיים בדיכאון הקליני.
הטיפול הקוגניטיבי. בעת הטיפול הקוגניטיבי מתמודד האדם עם צורת מחשבתו השלילית, עם פניו הלא-מודעים והגורמים בתוכו לדיכאון. זהו הטיפול המסורתי, המוכר, בו יושבים המטופל והמטפל (לרוב פסיכולוג או עובד סוציאלי בעל הכשרה מתאימה) אחד-על-אחד ומתמודדים עם שאלות העולות עקב הדיכאון. טיפול זה לרובו קצוב בזמן ולאחר מספר פגישות נמצא פתרון יעיל ובריא לדיכאון.

הטיפול הבין-אישי בו מנסים המטפל והמטופל בפגישתם לנתח את יחסיו של החולה עם סביבתו, ולנתח את הדיכאון מנקודת מבט של בעיות בין-אישיות. טיפול שכזה מומלץ לרוב לאנשים אשר חוו פרידה מאדם אהוב, מוות של חבר קרוב וקשרים חברתיים בעיתיים. בדומה לטיפול הקוגניטיבי, הטיפול הבין-אישי לרוב קצוב בזמן ומניב תוצאות לאחר תקופה קצרה.

טיפול פסיכודינאמי.
בטיפול זה מנסים המטפל והמטופל לחשוף צדדים מילדותו ובחרותו של המטופל אשר ייתכן וגרמו בעקיפין או במישרין לדיכאון. זהו טיפול ארוך מן הטיפולים הקודמים, ויכול להמשך ממספר מועט של חודשים ועד שנים ארוכות.

תרפיה קבוצתית.
בטיפול זה מנחה המטפל קבוצה של מטופלים אשר לכולם משותפת תחושת הדיכאון. עיקרו של טיפול זה הינו תחושת השייכות של המטופל ופירוק הרגשת הבדידות והאשמה.

טיפול תרופתי
קיימות תרופות רבות כיום בשוק למלחמה בדיכאון. חלקן של התרופות ניתנות להשגה ללא מרשם או על-ידיי הפנייה של רופא משפחה, אם כי ישנה קבוצת תרופות קטנה יותר אשר ניתנת לרכישה רק לאחר התייעצות עם פסיכיאטר מומחה. התרופות מתחלקות לשתי קבוצות:

תרופות טבעיות
אשר מעלות את רמת הערנות ועוררות של הגוף עוזרות במקרים מסוימים להקלת הדיכאון. תרופות אלו כוללות מרכיבים המוסיפים לחיוניות האדם, למצבו הגופני ולבריאותו.

חומרים מעודדי סרטונין
הקשר הכימי סרטונין מוכר כגורם משפיע במוחנו על מצב הרוח ומקרים של חוסר בסרטונין מופיעים יד-ביד עם מצבי דיכאון. תרופות אשר מעודדות הפרשה של סרטונין במוח על-ידי ייצורו המוגבר ושימורו ידועות כמשפרות מצב הרוח.

תרופות לטיפול בדיכאון
תרופות לטיפול בדיכאון יכולות לסייע לסובלים מדיכאון ברמות שונות, אולם יש לזכור כי הן אינן מתאימות לכל אחד, ולעיתים עלולות לגרום לתופעות לוואי שונות. מוערך כי התרופות מפחיתות סימפטומים בכ-70 אחוז מהמקרים בקירוב. גם במצבים בהן הן משפיעות, הן לא תמיד מרפאות לחלוטין את המצב. שיקול זה צריך להילקח בחשבון מכיוון שבמצב שבו הריפוי אינו מוחלט, הסימפטומים עלולים לחזור ואפילו בצורה קיצונית יותר.

טיפולים אלטרנטיביים
רייקי, דיקור סיני, רפלקסולוגיה ומגוון הטיפוליים האלטרנטיביים ידועים כמפחיתי לחץ ומזככים של הנשמה ומצב הרוח. טיפולים אלו, בשילוב הטיפול הפסיכותרפי, מניבים תוצאות ומביאים לאחדות ושלמות של תחושה בריאה. בנוסף, ישנם נתונים התומכים בעיסוק במדיטציה והתבוננות פנימה אל תוך נפש האדם כטיפול אפקטיבי כנגד דיכאון.

טיפולים נוספים
במקרים של דיכאון חמור, טיפול בשוק חשמלי, ניתוחים וטיפולים תרופתיים ממוקדים יותר יכולים לעזור לאדם המדוכא.

אני בדיכאון! מי יעזור לי -למי לפנות ?
הדבר הראשון והחשוב ביותר בעת חשש לדיכאון הוא פנייה אל רופא משפחה. רופא אשר מכיר את מצבו הרפואי של האדם המדוכא ואת ההיסטוריה הטיפולית שלו יוכל ברוב המקרים לקבוע באם הדיכאון נובע מחוסר-נחת גופני הניתן לטיפול מייד או אם הינו תוצאה של גורמים עמוקים יותר הדורשים טיפול ממוקד. לאחר הפנייה לרופא משפחה יש לפנות אל המטפל הפסיכולוגי. ניתן להשיג רשימה של מטפלים ודרכי הטיפול שלהם בכל קופת-חולים ומרפאה משפחתית, ולקבל ייעוץ בנוגע לטיפול הנדרש והמומלץ. לאחר מספר פגישות עם הפסיכולוג יוכל המטפל לקבוע את הטיפול ההכרחי – בין אם טיפול רפואי והפניית המטופל לפסיכיאטר מטפל בין אם המשך הטיפול הפסיכולוגי. במקרים נדירים וחריגים ביותר יפנה הפסיכיאטר את המטופל לבדיקה נוירולוגית והמשך טיפול רפואי. על בני גיל הזהב לפנות לאבחון פסיכוגריאטרי.

לסיכום – סובלים מדיכאון? – יש תקווה
ישנם סוגים רבים ושונים של דיכאון ודיכאון קליני. לכל דיכאון ייחודו והטיפול המתאים. אין כל צורך לשמור את התחושה הזו בפנים ולנסות להעבירה על סדר היום. הדיכאון הינו מחלה ככל מחלה וניתן לטיפול ביעילות רבה. אין כל בושה בפנייה אל גורם מטפל אשר יוכל לעזור לחזור לשגרה נעימה, בריאה ובעיקר שמחה.

לסיכום:

פעמים רבות החשש לגשת לטיפול נובע מהתהליך שעלול להיות ארוך ויכול לכלול צלילה למעמקי הנפש לאזורים פגועים. טיפול ניאו-הומונולוגיה מתרכז בעיקר בקבלת כלים מעשיים ולכן הוא מהווה חלופה פסיכולוגית. קבלת הכלים השונים משפיעה על המטופלים באופן מידי והם לוקחים חזרה את השליטה על חייהם.

יש דרך לטפל בדיכאון ללא תהליך ארוך וכואב. זה הזמן שלך להתחיל לטפל בעצמך.

בקליניקה אוכל לעזור לך, ללא חשש לפרטיותך, אחרי קבלת אבחון ובניית תוכנית טיפולית מתאימה.